Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Z powodu epidemii od kilku tygodni żyjemy zamknięci w domach. Jest to trudne dla nas wszystkich, ale spróbujmy jak najlepiej wykorzystać ten czas na pogłębienie więzi rodzinnych i osobisty rozwój. Jako bibliotekarka nie byłabym sobą, gdybym nie proponowała Państwu i młodzieży czytania, jako leku na wiele kłopotów, nie tylko na nadmiar czasu, czy konieczność oderwania się od komputera.

Już na początku zdalnego nauczania rozpoczęłam akcję „Wirtualna biblioteka”, podczas której zapoznałam uczniów z różnymi sposobami dotarcia do potrzebnych lektur, opracowań i książek beletrystycznych. Na bieżąco także, wykorzystując stronę internetową biblioteki, zachęcam młodzież do wszelakiej działalności kulturalnej, twórczej i oczywiście czytelniczej. Z zainteresowanymi prowadzę rozmowy czytelnicze z wykorzystaniem social mediów. Staram się towarzyszyć im także poprzez zwykłe rozmowy i dyskusje, które zawsze prowadziliśmy w bibliotece.

Chciałabym zachęcić Państwa do wsparcia mnie w tych działaniach poprzez zachęcanie młodzieży do czytania książek, które rozwijają ich wyobraźnię, ukazują piękne postawy, pozwalają ciekawie i twórczo spędzić wolny czas. Książka jest jednym ze środków, który pomaga zapomnieć o szarej codzienności, stanowi relaks i daje chwilę oddechu od codzienności. Może też pomóc w rozwiązaniu niejednego trudnego problemu, przywrócić równowagę wewnętrzną, poprawić samopoczucie. Dziewczęta i chłopcy w dzisiejszym świecie są coraz bardziej zagubieni. Podlegają silnym presjom masowej kultury i rówieśników. Jeżeli nie zainwestujemy w rozwinięcie u nich pasji do książek, to trudniej będzie jej znaleźć właściwe wzorce postępowania. Nie zapominajmy o tym i nie pozbawiajmy naszych wychowanków tej umiejętności.

Szanowni Rodzice i Opiekunowie zachęcajcie swoje dzieci do czytania.

 

Agata Korczyk